Ośrodek Medycyny Eksperymentalnej i Innowacyjnej

   Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

Godło Polski

   

Blok Diagnostyki Obrazowej

Osoba odpowiedzialna: dr wet. Agnieszka Pietsch-Fulbiszewska
telefon: +48 502 103 652
e-mail: agnieszka.pietsch-fulbiszewska@urk.edu.pl 


ikona svg - pdf Wycena badań obrazowych /plik PDF, rozmiar 12kB/



Blok Diagnostyki Obrazowej składa się z kilku przestronnych pomieszczeń, umożliwiających optymalizację pracy, wyposażonych w szereg urządzeń wysokiej klasy, zapewniających wachlarz zastosowań diagnostycznych. Struktura organizacyjna powstała poprzez implementację obowiązujących dla placówek medycznych zapisów prawa międzynarodowego i krajowego, zapewniających bezpieczeństwo pracy z promieniowaniem jonizującym. Poprzez wdrożenie kompletnego systemu PACS możliwa jest diagnostyka w oparciu o obraz cyfrowy, archiwizacja i dystrybucja badań. 


OMEiI - wnętrza

OMEiI - wnętrza

OMEiI - wnętrza


Wyposażenie: 

  • Tomograf Komputerowy Brivo CT 385 GE Healthcare,
  • Aparat rentgenowski XR 6000 GE Healthcare
  • Aparat rentgenowski Orange 1040 EcoRay
  • OEC Fluorostar 7900 GE Healthcare - mobilne cyfrowe ramię C

 

 

Gabinet Weterynaryjny

Osoba odpowiedzialna lek. wet. Urszula Bracha
telefon: 12 431 66 48
e-mail: urszula.bracha@urk.edu.pl


Gabinet weterynaryjny wpisany do ewidencji zakładów leczniczych dla zwierząt przez Radę Małopolskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej pod numerem ewidencyjnym 569.

Dużym naszym atutem jest nowoczesny blok operacyjno-diagnostyczny wyposażony w  sprzęt do wykonywania specjalistycznych zabiegów chirurgicznych oraz badań z zakresu diagnostyki obrazowej.

Pracownia Diagnostyki Obrazowej wyposażona jest w tomograf komputerowy Brivo CT 385 GE Healthcare, aparat rentgenowski XR 6000 GE Healthcare, przenośny aparat rentgenowski Orange 1040 EcoRay, ramię C OEC Fluorostar 7900 GE Healthcare oraz aparat ultrasonograficzny Mindray M7Vet. Sprzęt ten umożliwia wykonywanie zdjęć rentgenowskich śródoperacyjnie oraz w terenie.

Część operacyjna. Ośrodku mieszczą się trzy przestronne sale chirurgiczne, na których wyposażeniu znajdują się m.in.:

  • kolumny laparoskopowa wraz z zestawem narzędzi firmy Olympus;
  • kolumna endoskopowa firmy Olimpus;
  • cztery aparaty anestezjologiczne Mindray WATO EX-55 z parownikami na izofluran i sewofluran;
  • mikroskop operacyjny OPMI 1 FR Carl Zeiss,
  • elektrokardiograf Comen CM 300-V;
  • kardiomonitory COMEN STAR8000D-V;
  • diatermie chirurgiczne ERBE VIO 200s,
  • inkubator Rcom Curadle MX B 90 N Pet Brooder
  • pompy infuzyjne strzykawkowe Ascor AP14.

W budynku wydzielone są osobne pomieszczenia przygotowawcze dla chirurgów oraz sala wybudzeniowa z częścią szpitalną. Aby zachować maksymalną czystość chirurgiczną, przygotowani do zabiegu pacjenci transportowani są na sale operacyjne korytarzem brudnym, natomiast do pomieszczenia wybudzeniowego i części szpitalnej wracają przez korytarz czysty. Korytarze wydzielono w taki sposób, aby część czysta i część brudna nie przecinały się.

  

Laboratorium Diagnostyki Weterynaryjnej

Osoba odpowiedzialna dr hab. n. wet. Zbigniew Arent, prof. URK
telefon: +48 12 431 66 48
e-mail: zbigniew.arent@urk.edu.pl

Zespół:       

dr Laura Pardyak laura.pardya@urk.edu.pl 
lek. wet. Klaudia Dubniewicz klaudia.dubniewicz@urk.edu.pl 
lek. wet Urszula Bracha urszula.bracha@urk.edu.pl 
dr wet Izabela Siemińska izabela.sieminska@urk.edu.pl 

 

 

Laboratorium Białek Rekombinowanych

Osoba odpowiedzialna dr hab. inż. Ewa Ocłoń

telefon: +48 12 431 66 38
e-mail: ewa.oclon@urk.edu.pl



LBR specjalizuje się w wytwarzaniu białek i peptydów w systemie bakteryjnym (E.coli) i realizuje badania zarówno w ramach projektów naukowych jak i zleceń komercyjnych.

LBR może służyć pomocą i doświadczeniem w zakresie:

  1. optymalizacji sekwencji DNA genu, wyboru i przygotowania wektorów ekspresyjnych oraz szczepu E.coli,
  2. opracowania optymalnych warunków hodowli bakteryjnej,
  3. oczyszczania białka – chromatografia: jonowymienna (DEAE cellulose, Q-sepharose), powinowactwa (Ni-NTA), wykluczenia (Superdex 75 i 200)
  4. przygotowania testów pozwalających ocenić aktywność biologiczną wyprodukowanych białek (m.in. binding assay, killing assay)

 

 

Laboratorium Genetyki i Genomiki

Osoba odpowiedzialna  dr hab. inż Artur Gurgul, prof. URK


telefon: +48 12 431 66 38
e-mail: artur.gurgul@urk.edu.pl



Zespół:       

dr Tomasz Szmatoła tomasz.szmatola@urk.edu.pl
dr Igor Jasielczuk igor.jasielczuk@urk.edu.pl 


Laboratorium Genetyki i Genomiki jest jednostką badawczą działającą w ramach struktur OMEiI, utworzoną w celu realizacji badań z zakresu genetyki molekularnej oraz genetyki/genomiki obliczeniowej. Wyposażenie laboratoriom pozwala na prowadzenie wszelkich oznaczeń/testów działających w oparciu o technikę PCR oraz real-time qPCR. Laboratorium oferuje także wsparcie w planowaniu i przygotowaniu pierwszych etapów różnych typów eksperymentów (RNA-Seq, DNA-Seq, Methyl-Seq, RRBS, miRNA-Seq i innych) wykorzystujących metodę sekwencjonowania następnej generacji (przeprowadzaną komercyjnie).Istotną częścią działalności Laboratorium jest analiza biostatystyczna prowadzona na różnych poziomach organizacji genów i genomów. Pracownicy Laboratoriom posiadaj odpowiedną wiedzę oraz dysponują niezbędna infrastrukturą dla prowadzania obliczeń w oparciu o wielkoskalowe dane genetyczne, w tym dane pochodzące z sekwencjonowania następnej generacji oraz mikromacierzy genotypujących i ekspresyjnych.Obok podstawowych prac laboratoryjnych, nasze działania są w stanie zapewnić naukowcom z różnych dziedzin wsparcie i łatwą implementację w swoich badaniach nowoczesnych, wielkoskalowych analiz genetycznych - od planowania eksperymentów do pomocy w interpretacji uzyskanych wyników.Zagadnienia badawcze realizowane przez pracowników Laboratorium:

  • zagadnienia z zakresu genetyki i genomiki populacji
  • zagadnienia z zakresu transkryptomiki i epigenomiki
  • zagadnienia z zakresu sekwencjonowania i składania de novo genomów i transkryptomów (w tym bakteryjnych)
  • zagadania z zakresu identyfikacji i analizy struktury oraz zmienności genomów
  • analiza danych pochodzących z wysokoprzepustowych technik genetyki molekularnej (mikromacierzy genotypowych i ekspresyjnych, RNA-Seq, DNA-Seq, Methyl-Seq, RRBS, miRNA-Seq, sekwencjonowania mikrobiomu i metagenomiki)
  • analiza statystyczna w eksperymentach biologicznyc

Laboratorium Histopatologii

Osoba odpowiedzialna  dr Piotr Pawlicki


telefon: +48 12 431 66 38
e-mail: piotr.pawlicki@urk.edu.pl



Zespół:     

lek. wet. Anna Gałuszka e-mail: anna.galuszka@urk.edu.pl 


Laboratorium histopatologii wykonuje barwienia oraz ocenę materiału tkankowego. Oferujemy pełen zakres usług związanych z przygotowaniem materiału badawczego do analiz histopatologicznych oraz molekularnych. Badanie histopatologiczne ma zastosowanie w rozpoznaniu zmian zachodzących w tkankach na skutek zwyrodnień, stanów zapalnych czy też nowotworowych. W celu szczegółowej analizy badanego materiału stosowane są badania dodatkowe, pozwalające na identyfikację, lokalizację sekwencji DNA czy RNA oraz analizę ekspresji poszczególnych genów, a mianowicie:

  • badania immunohistochemiczne
  • badania z zastosowaniem immunofluorescencji
  • analiza białek metodą western blot
  • analiza DNA metodami RT-qPCR oraz FISH

 

 

Zwierzętarnia

Osoba odpowiedzialna  dr inż. Paweł Szczerbik


telefon: 12 431 66 48
e-mail: pawel.szczerbik@urk.edu.pl


Zwierzętarnia w naszym Ośrodku jest zwierzętarnią konwencjonalną, hodowlano – eksperymentalną.  Składa się z trzech budynków do utrzymywania zwierząt: królikarni, gryzoniarni oraz budynku dla zwierząt gospodarskich (świnie, owce) oraz części gospodarczej, w skład której wchodzi magazyn pasz i myjnia klatek.

Każdy budynek podzielony jest na pomieszczenia do utrzymywania zwierząt oraz osobne pomieszczenia zabiegowe do wykonywania drobnych procedur.   W ramach swojej działalności możemy utrzymywać następujące gatunki zwierząt: myszy, szczury, chomiki, kawie domowe, króliki, świnie, owce, zarówno do celów badawczych jak i dydaktycznych. 

Obiekt spełnia wymagania Dyrektywy parlamentu Europejskiego i Rady 2010/63/UE z dnia 22 września 2010 r.  W wykazie Ministra do Spraw Nauki i Szkolnictwa Wyższego jako hodowca figurujemy pod numerem 002, jako użytkownik - pod numerem 0173.

Budynki zwierzętarni posiadają system klimatyzacji i wentylacji pozwalający monitorować temperaturę i wilgotność powietrza w pomieszczeniach oraz utrzymywać ją na stałym, zadanym poziomie. System wentylacji z automatyczną regulacją wydajności zapewnia do 15 wymian powietrza na godzinę. Powietrze filtrowane jest przez zespół filtrów.